• Bilgi ve Randevu 0542 242 19 39
Türkiye’de Kürtaj Yasak Mı?

Türkiye’de Kürtaj Yasak Mı?

Türkiye’de Kürtaj Yasak Mı?

1983 yılında yürürlüğe girerek 2827 No’lu nüfus planlaması yasasına göre günümüz Türkiye’sinde Kürtaj yasallaştırılmıştır. Cumhuriyetin Kuruluiundan bu yana uygulanan kürtaj üzerinde ki yasal uygulamalar kaldırılarak aile planlamasına yol açıldı. Yasalara göre gebeliğin başlaması ile en fazla 10 haftaya kadar gebeliğin sonlandırılmasına izin veriyor. Sonrasında gerçekleştirilen gebelikler yasa dışı ve yasak olup, herhangi bir sağlık problemi gereği yapılan kürtaj işlemi içinde doktor heyeti raporu talep eder.

Yani Türkiye’de Kürtaj yasağı 10 haftadan sonra başlıyor. Yasalara göre bebek büyüyüp gelişmeden en uygun kürtaj zamanında doktor kontrolü altında yapılabilir. 10 haftadan sonra kesinlikle kürtaj yasalara göre yapılmamaktadır. İstenmeyen gebeliklerde en uygun zaman 6 hafta olup. Kürtaj yapılması gereken zaman dilimi 5 hafta ile 10 hafta aralığındadır.

10 hafta sonrasında yapılan kürtaj işlemleri annenin de sağlığını tehdit eder. Yasal olarak kürtaj için anne evli ise babadan izin alınmalıdır. Eğer evli değil ise anne imzası yeterli. 18 yaş altı gebeliklerde ebeveyn iznine başvurulur. Eğer 15 yaş altı gebelik var ve kürtaj talep edilirse adli işlem başlatılır.

Yorumlar (0)    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum Yaz


guvenlik


Yukarı Çık