• Bilgi ve Randevu 0542 242 19 39
Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

Kürtaj Ne Zaman Yapılır?

Kürtaj halk arasında gebelik sonlandırma diye biliniyor fakat birçok nedenle kürtaj yapılabiliyor. Hatta diş operasyonlarında bile kürtaj yönteminin kullanıldığını biliyor muydunuz? Jinekoloji dalında yapılan kürtaj nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • İstenmeyen gebelikten dolayı
  • Rahim içinde bulunan miyom, ur alınması
  • Rahmin iç duvarında oluşan kalınlaşma nedeniyle
  • Normalin dışında oluşan vajinal kanamalar
  • Biyopsi alabilmek için.

Kürtaj Ne Zamana Kadar Yapılır?

İstenmeyen bir gebelikten dolayı kürtaj olunacaksa yasal olarak 10 haftaya kadar kürtaj yaptırma imkanı bulunuyor. Bebekte anomali bir durum saptanması durumunda anneyi hayati tehlikeye düşüreceğinden doktor heyeti raporu ile 10 hafta sonrasında kürtaj işlemi gerçekleştirilebiliyor. Kadın eğer evli ise eş onayı da önemli kriterler arasında yer alıyor. 15-18 yaş arasında ki gebelik sonlandırma işlemi için ebeveynlerin onayı, 15 yaş altında ki kız çocuğu için ise adli mercilere başvurulması zorunludur.

En Uygun Kürtaj Haftası

Kürtaj olmak isteyenler için en uygun kürtaj zamanı 5 ile 7 hafta arasında ki zaman dilimi belirtilir. En uygunu ise 6 haftalık bebeğe kürtaj uygulaması yapılmasıdır. Sonrasında yapılan kürtaj uygulamalarında komplikasyonlar artacağı için risk oranı yüksektir. Aynı zamanda 10 hafta sonrasında kürtaj uygulamaları yasal değildir. Bunun yasal olması için doktorheyeti raporu gerekir.

Kürtaj uygulamasının erken yapılması da risk taşır. 5 hafta öncesinde yapılan kürtaj uygulamalarında gebelik sonlanmayabilir. Bebeğin parçaları rahimde kalabileceği gibi kanamalarda çok olabilir.

Yorumlar (0)    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın.Yorum Yaz


guvenlik


Yukarı Çık